IBD · Life style · story time

Crohn, těší mě!

Myslela jsem si, že se dokážu vyvarovat pobytu v nemocnici. Když jsem ve 12 letech měla namále, řekla jsem si, že budu dělat všechno proto, abych si nezničila zdraví natolik, že bych musela být znovu hospitalizovaná. Nikdy jsem nevzala do pusy ani cigaretu, natož pak trávu či jinou drogu. Co se týče alkoholu, byla jsem téměř abstinent. Se sportovcem by si mě nikdo opravdu nespletl, ale hýbala jsem se. Většinu života jsem tancovala, nějaký čas i běhala a poslední dva roky jsem se věnovala józe a posilování (v domácích podmínkách). Dodržovala jsem pitný režim a především poslední rok a půl jsem do jídelníčku pravidelně zařazovala “zdravé potraviny”, např. celozrnné pečivo místo klasických bílých rohlíků, avokádo, müsli a další cereálie, ovesné vločky, špaldovou mouku, žitný chléb, lněná semínka, oříšky a másla z nich atd. Well, snad až na ty ovesné vločky mám momentálně všechno zakázané a vypadá to, že to takto bude na celý život. Ptáte se proč? Protože mi zjistili Crohnovu chorobu.

Photo by Kat Jayne on Pexels.com

Co je Crohnova nemoc?

Crohnova nemoc je chronické (nevyléčitelné) zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které obvykle postihuje mladé lidi mezi 15. a 30. rokem života. Název nese po americkém gastroenterologovi Burillu B. Crohnovi, který toto onemocnění popsal v roce 1932 a odlišil ho od střevní tuberkulózy. Nejčastěji napadá konečnou část tenkého střeva a napojení na střevo tlusté, přičemž střevní stěnu postihuje v celé její šířce. To může vést k zužování střeva (stenózám), tvorbě abscesů a píštělí.

Spolu s Ulcerózní kolitidou nesou označení IBD (Inflammatory Bowel Diseases), v češtině ISZ = idiopatické střevní záněty. Slovo ‚idiopatické‘ vyjadřuje fakt, že není znám přesný původ těchto onemocnění. Můžeme se zatím jen domnívat, co vznik zánětu způsobilo. Samozřejmě hraje roli určitá genetická predispozice, ale není to jen o ní. Svůj podíl na tom můžou mít i antibiotika, kouření, stres, nevhodné skladování potravin a jejich úprava.

Typické příznaky:

 • únava
 • průjem
 • zácpa
 • hubnutí
 • bolesti břicha
 • zvýšené teploty
 • zvracení
 • bolesti v oblasti konečníku
 • nadýmání

Kromě výše zmíněných příznaků se nemoc může projevovat i “mimostřevně”. Mezi takové mimostřevní projevy nemoci patří:

 • bolesti či vyloženě záněty kloubů
 • problémy s pletí/kůží
 • záněty očí
 • afty, popraskané koutky
 • postižení jater

Odkazy na stránky, ze kterých jsem čerpala a hltala informace o tom, co mi vlastně je, vám dám na konec. 👇

Jak se nemoc projevila u mě

Abych vás uvedla do obrazu, tak začátek loňského roku pro mě byl hodně psychicky náročný. V lednu 2020 jsem nastoupila do nového zaměstnání, což byla sice změna k lepšímu a měla jsem štěstí na skvělé kolegyně, ale pořád to byla změna, se kterou jsem se musela popasovat. Poté přišla na řadu televizní “masáž” týkající se virového onemocnění COVID-19, která míru stresu vyhnala do vesmírných výšin. Měla jsem strach jako kdyby začínala válka. To jsem vyřešila tím, že jsem přestala sledovat zprávy a číst články na internetu.

Zjistit, co mi vlastně je, abych s tím mohla začít něco dělat, bylo sáhodlouhé martyrium, které trvalo celý rok. Jak to postupovalo, uvidíte v následujícím schématu:

Jak nemoc postupovala a co jsem absolvovala za vyšetření

Podrobněji to rozeberu v dalším článku, kde se budu věnovat i pobytu v nemocnici a ambulantní léčbě. Dnes už by to bylo moc dlouhé.

Co chci, abyste si z tohoto článku odnesli?

Mějte prosím na paměti, že zdraví máte jenom jedno. Pokud máte často některé výše zmíněné projevy, neříkám, že to nutně musí znamenat hned Crohna, ale neberte je na lehkou váhu a řešte to! Nemá cenu se trápit a čekat, až to bude horší.

Také se nenechte odradit. Trvejte na tom, aby vás odborně vyšetřili. Najdou se tací, kteří by nad tím jen mávli rukou a narvali vám nějaké léky, aby měla dušička pokoj.

Zdroje, ze kterých jsem čerpala

https://www.crohn.cz
aplikace IBD Pod Kontrolou

3 komentáře: „Crohn, těší mě!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.