Life style

Nikdy není pozdě začít

S čerstvým pocitem osvěžení po usrknutí ledového cideru jsem usedla na křeslo na terase a nechala se ohřát odpoledním sluncem. Vím, že se něco změnilo. A to k lepšímu. Možná přece jen nebudu beznadějný případ. Něco na tom bude, že se po každé bouřce opět vyjasní. Po pádu se prostě člověk musí postavit na nohy, ať to stojí sebevětší úsilí.

Poslední 3-4 měsíce byly pro mě hodně náročné. Někdy je lepší se zastavit, prožít si to dosyta (tu těžší situaci), a pak v plné síle pokračovat tam, kde jste přestali. A to jsem přesně potřebovala. Věřím, že všechno špatné, nebo i jen náročné či nepříjemné, je v konečném důsledku pro něco dobré. Jen je třeba vytrvat a naučit se trpělivosti.

Lpěla jsem na stěhování, Vánocích jak se patří, pak bylo takové mrtvé období bez nálady a nakonec coronavir, který nám všem zamával se životy. Musela jsem se smát tomu, jak všichni sdíleli, že máme zpomalit a věnovat se sami sobě, cvičit, meditovat atd. My jsme doma měli dělníky, takže jsme bydleli na hromádce v jedné místnosti, a pak přišel na řadu několikatýdenní intezivní úklid a dezinfikování. Posledních pár dní se mi konečně poštěstilo, že se můžu opravdu zastavit, vychutnat si kávu či Prosecco se sluncem v zádech a také už se v domě najde čistá podlaha, kde si můžu rozložit jógamatku.

Teď k jádru pudla, proč tento článek vůbec sepisuji. Až nyní jsem psychicky došla k tomu, že si chci v tomto roce splnit nějaké své cíle, větší či menší. Na Nový rok jsem nebyla ve správném rozpoložení, abych něčemu takovému věnovala pozornost. Nyní uzrál čas. Není totiž důležité, kdy s něčím začnete, ale že se k tomu vůbec odhodláte. Nejlepší čas s něčím začít je TEĎ! Nemusí být zrovna 1.1., může být půlka dubna či září, i tak to má smysl, pokud to opravdu chcete.

Než se s Vámi podělím o své cíle, kterých bych chtěla letos dosáhnout, tak si připomeňme pár pravidel, které jsou podle mě důležité. Nedělám si je úplně přesně podle pravidla SMART, protože třeba časové ohraničení mě akorát stresuje. Bohatě mi stačí ten jeden kalendářní rok, na které jsou ty cíle myšlené. Co však musím zdůraznit je reálnost cíle a Vaše PROČ. Cíl by neměl být příliš jednoduchý, ale také by měl být ve Vašich silách, ve Vaší moci. Jaká je pravděpodobnost, že se za rok stanete miliardářem nebo mistrem světa ve sportu, se kterým teprve začínáte?

Také je dobré si jich nepsat přehnaně moc, rozmělňovat svoji pozornost všemi možnými směry. Spíš by se ty cíle mohly nějak vzájemně doplňovat. 🙂 Když jsem si sepsala svoje cíle, které si myslím, že by mohly být realistické, pokud se jim budu věnovat, tak jsem si sepsala i moje proč a jak bych svých cílů mohla dosáhnout. Co pro to můžu pravidelně dělat.

Cíle pro rok 2020

 • zpevnit se a být ohebná -> zvládnout složitější ásany, které se mi líbí
  • V poslední epizodě podcastu/předchozím příspěvku na blogu jsem Vám říkala o tom, že budu sdílet tuto cestu za ohebností na IG pod hashtagem #budmeflexi. Už jsem tam několik příspěvků nasázela, tak se můžete podívat (@bellamoon94) a podělit se pod stejným hashtagem se svým progressem, ať se můžeme vzájemně sledovat a podporovat. 🙂
 • zařadit yogu do svého běžného každodenního života
 • posunout se v tvorbě na blog a v podcastu
 • zlepšit se ve fotografování
 • dosáhnout na IG 1000 sledujících
 • zredukovat množství svých věcí
 • stravovat se zdravě (z kvalitních potravin) a pravidelně
 • věnovat pozornost své pleti a dát ji do pořádku
 • naučit se trading na Forexu – resp. 1, 2 strategie, které budu schopná aplikovat, abych byla profitabilní
 • zlepšit si angličtinu

Stav ideal je mít své cíle pořád na očích, abyste na ně nezapomínali. Já je mám prozatím sepsané v diáři, který mám většinou u sebe, takže si je mohu připomenout, ale ráda bych měla nějakou nástěnku u stolu či koláž, kterou bych si nastavila jako tapetu na notebooku nebo telefonu.

Moje PROČ

Všimněte si slovíčka „moje“. To je to podstatné. Dělejte to pro sebe, protože Vy chcete, ne kvůli tlaku okolí.

 • Chci pracovat na zpevnění těla a své ohebnosti, protože se chci cítit ve svém těle lépe. Chci bojovat s bolestmi zad, krční páteře, kyčlí a dalších částí způsobenými sedavým zaměstnáním. Pohyb také posiluje srdce.
 • Chci zařadit yogu do svého každodenního života, protože mě učí trpělivosti, pokory a přináší mi vnitřní klid. Také mám touhu být lepší a lepší, posouvat se v ásanách dál. Je to činnost, při které člověk dobře vidí svůj progress.
 • Chci pohnout se svým blogem a podcastem, protože je to můj koníček. Chci si to dát jako prioritu a věnovat tomu čas. Obě činnosti mě rozvíjejí, pomáhají mi utřídit si myšlenky a rozšiřovat slovní zásobu. I sebelepší koníček může přinášet smutek místo štěstí, pokud máme pocit, že v tom nejsme dost dobří, a v případě těchto konkrétních dvou, pokud to nečte nebo neposlouchá dostatek lidí nebo se ten počet nemění.
 • Zlepši se ve fotografování a úpravách fotek je cíl, který úzce souvisí s blogem i sociálními sítěmi. Chci se v tom zlepšit, protože mě to baví a chci působit profesionálněji. Mohlo by mi to pomoct s mým dalším cílem -> mít na IG min. 1000 sledujících. Je to moje nejoblíbenější sociální síť a nejvíce na ní propaguji můj blog a podcast. Je to v podstatě můj marketingový nástroj. Časem bych chtěla mít 10000, abych mohla dávat link přímo do IG stories, ale je mi jasné, že to není v mých silách zvládnout během jednoho roku.
 • Chci zredukovat množství svých věcí, abych se necítila zavalená a stěhovala toho k příteli co nejméně.
 • Chci se stravovat zdravě a pravidelně, abych měla víc energie, lepší imunitu, méně zažívacích problémů a celkově lepší nastavení mysli a náladu. Nechtějte mě potkat, když mám hlad, nebo jsem nacpaná k prasknutí. 😀
 • Chci se začít víc starat o svojí pleť, protože mi její špatný stav snižuje sebevědomí a necítím se tak dobře.
 • Začala jsem se učit trading, protože bych ráda došla k alespoň částečné finanční svobodě a získala tak víc času na svojí rodinu, přítele, přátele, sebe sama, své koníčky a nezůstala nadosmrti otrokem systému.
 • Chci se zlepšit angličtinu, abych si byla při případném cestování jistější a rozuměla filmům v originálním znění. Přeci jenom „kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“, tak bych mohla vypilovat aspoň tu angličtinu, když jsem francouzštinu od střední už téměř zapomněla.

Co můžu pravidelně dělat, abych se dostala o krůček blíže?

Ačkoliv se to nezdá, tohle je ta podstatná část – ujasnit si, co můžete dennodenně dělat proto, abyste si na konci mohli na konci roku cíl odfajfkovat jako splněný. Bez tohoto kroku byste se mohli v listopadu probrat, že jste si vlastně stanovili nějaké cíle a většina roku už je v háji.

 • Zpevnění těla a lepší ohebnosti dosáhnu pravidleným, nejlépe každodenním praktikováním yogy. K tomu se dopracuji tím, že budu mít jogamatku na nějakém příjemném místě stále připravenou k tomu, abych si na ní mohla kdykoliv stoupnout. Také to nebudu přehánět a nutit se do toho. Začnu pozvolna několikrát týdně v jakoukoli denní dobu na to budu mít náladu a chuť a vypozoruji, kdy se mi cvičí nejlépe. Z toho postupně vypracuji návyk, takže přestanu přemýšlet nad tím, jestli se mi chce nebo ne. Budu prostě vědět, že mi po tom bude lépe.
 • Abych posunula svůj blog a podcast na vyšší úroveň a zároveň, abych dosáhla vytyčeného mezníku 1000 odběratelů na Instagramu, musím si udělat plán příspěvků, abych to nehonila na poslední chvíli (protože konzistentnost je klíč k úspěchu). Ve chvíli, kdy budu mít tvůrčí flow, toho zkusím udělat co nejvíce. Když se k tvorbě obsahu budu nutit v den, kdy na to nebudu naladěná, bude mi to trvat podstatně déle a sledující z toho tu negativitu vycítí.
 • Pro zkvalitnění fotografií na blog a sociální sítě bych měla mít fotoaparát pořád někde při ruce. Cvičení dělá mistra. Také by neškodilo se trochu porozhlídnout a zainvestovat do nějakého programu na úpravy fotografií. Pokud možno co nejjednoduššího, aby mě to neodradilo. Znáte to…když Vám něco nejde, tak Vás to hezky rychle přestane bavit.
 • Zredukovat množství svých věcí můžu udělat jen tak, že si k tomu sednu a kriticky a nekompromisně vyházim nebo pošlu dál to, na co jsem si nevzpomněla aspoň jednou za posledních půl roku. Pocítí to moje šatní skříň, sbírka kosmetiky, sentimentální drobnosti z dětství a cest, knihy…a možná ještě něco dalšího, co mě zrovna teď nenapadá. Tuhle čistku by bylo podle mě dobré dělat alespoň jednou za těch půl roku. Častěji se k tomu člověk asi nedokope. Věřte, že když si uklidíte ve svém životě, ve svém okolí, snáz si uklidíte i v hlavě. Přehršel krámů v nás vyvolává stres, aniž bysme si to uvědomovali.
 • Zlepšit stav své pleti můžu tím, že budu pít víc obyčejné vody a denně si ji čistit pleťovým gelem, což jsem poslední dobou dost zanedbávala.
 • Trading je dřina, dřina, dřina, takže tomu člověk opravdu musí věnovat čas, aby se to naučil. Proto si platím členství v IM Academy, Innovaters Club Czech (původní High Life Makers), kde mám k dispozici edukativní videa, live vysílání zkušených traderů a úžasnou partu lidí, se kterými se vzájemně podporujeme a sdílíme své poznatky. Oni mi to ale do hlavy nenalejou. To musím sama, nejlépe denně sledovat videa a edukátory a dělat si vlastní analýzy…spoustu analýz.
 • Angličtinu jsem si původně chtěla zlepšovat v práci v rámci benefitu, ale karanténa mi to jaksi překazila ve chvíli, kdy jsem si udělala rozřazovací test, takže jsem se nedočkala ani té jedné hodiny výuky. Vyšlo mi počínající B1, takže spíš A2 ještě. A to není výsledek, se kterým bych se spokojila. Eliška Nekolná můj problém částečně vyřešila tím, že vyšla na světlo s výukou AJ online. Na Patreon („Výuka AJ online“) denně postuje zajímavé informace týkající se častých chyb, které děláme, a zadává nám domácí úkoly, abysme se přiměli na sobě pravidelně pracovat.

Nástroje, které používám k usnadnění realizace svých cílů

Je jasné, že víceméně nic nadstandardního nepotřebujete. Pokud chcete uběhnout půlmaraton, stačí si oblíct tepláky, nazout boty (teď i nasadit roušku) a prostě pravidelně chodit běhat. Já jsem ale taková, že si potřebuji něčím udělat radost, aby se mi to dělalo lépe, neobejdu se bez papíru a tužky a nedám dopustit na svůj MacBook Pro. Dobře, místo běžného papíru spíš používám motivační diář holek z A Cup of Style a na výuku tradingu obyčejný velký sešit.

Z diáře musím vyzdvihnout několik částí, které obsahuje, a to habit tracker, týdenní to-do listy, měsíční přehled a také měsíční úkol. Habit tracker je taková tabulka, kde si vypíšete, co chcete pravidelně dělat (např. čtení, yoga, učení tradingu…) a odškrtáváte si dny, kdy jste se tomu věnovali. Je to skvělá motivace mít na konci měsíce co nejvíc vyplněných políček. Obvykle věci neplním ve dny, kdy si tam něco napíšu, ale udělám to jiný den v týdnu, kdy pro to mám nakonec lepší dispozice. Je pro mě demotivující si několik dní po sobě daný úkol škrtnout a až další den odfajfkovat. V rámci týdne udělám prostě jednu fajfku a jsem spokojená. Do měsíčního přehledu si píšu články a epizody podcastu. Do diáře holky také zakomponovaly měsíční úkoly na různá témata týkající se seberozvoje, ekologie, srovnání myšlenek atp. Do prázdných okýnek v diáři si ještě navíc vypisuji motivační citáty, které se mi líbí.

Aby se mi lépe praktikovala yoga, zainvestovala jsem do pěkných a hlavně kvalitních pomůcek, konkrétně do jogamatky s motivem měsíce (Bella Moon, chápete.. ;-)), podpůrného bloku (ten budu teda potřebovat ještě jeden :-/) a oblečení, které mi nikterak nepřekáží a cítím se v něm dobře. Nakoupila jsem to přes e-shopy Yoga Store a About you.

No a významný nástroj je i Instagram, Pinterest, blogy a podcasty. Když k tomu člověk přistupuje s rozumem, najde tam spoustu inspirace a motivace.

A co z toho všeho plyne?

Vykašlete se na věty typu „Začnu zítra…“, „Od zítřka budu…“. Začněte TEĎ! Nezáleží na datu, jestli je prostředek týdne nebo začátek. Je jedno, jestli jste k snídani měli dort, holt si k obědu místo guláše se šesti dáte třeba rizoto. Neznamená to, že je celý den zkažený a už to nemá cenu. Každý den je ten správný čas něco ve svém životě změnit, posunout ho k lepšímu. Pořád je na čem pracovat, v čem se zlepšovat. Je to Váš život a je na Vaší zodpovědnosti, jaký bude, tak nebuďte lhostejní.

Nedávno jsem v nějakém hobby marketu, když je konečně otevřeli, viděla tričko s nápisem „Kdo nic nedělá, nic nepodělá.“ No jo, ale také nic nezíská a akorát mu zakrní mozek. Opravdu byste něco takového chtěli?

Mějte se famfárově jako vždy a dejte mi v komentářích vědět, jak to máte vy se svými cíli/předsevzetími. Začali jste už 1.1.? Daří se Vám je plnit? Co Vy pravidelně děláte pro to, abyste se měli lépe?

Vaše Bella

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.