How-to · Life style · recenze

Proč si menstruační kalíšek zaslouží pozornost

Ahoj všichni – předpokládám, že převážně ženy, vzhledem k probíranému tématu. Dnešní článek se bude doplňovat se související epizodou podcastu, ale tady naleznete i ilustrační fotografie, což vám může dát naopak víc než jen slovní popis.

Smyslem tohoto článku, a souvisejícího podcastu, je ukázat vám výhody a nevýhody používání menstruačního kalíšku, co to vlastně je, jak se zavádí, kde ho můžete sehnat a jak vybrat ten správný pro vás. Odkazy na podcast naleznete na konci článku.

Co je menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je alternativní pomůcka pro zachycení menstruační krve. Je vyroben z lékařského silikonu a dá se tudíž používat opakovaněpři správné údržbě se bavíme o několika letech. Vypadá jako takový malý pohárek se šťopkou. Šťopka je na něm jen pro ulehčení vyndavání z pochvy a může se podle potřeby na kterémkoli místě odstřihnout.

Hlavním benefitem kalíšku je šetrnost k tělu i přírodě a úspora peněz. Představte si kolik odpadu skládajícího se jen z menstruačních pomůcek za rok asi vyprodukujete a kolik do toho tak vrazíte peněz. V rámci jednoho roku je úspora znatelná spíše v produkci odpadu než v penězích, ale v delším horizontu se to opravdu vyplatí i po finanční stránce. Chce to jen trochu trpělivosti a nevzdat to po prvním pokusu. Proč? To si v tomto článku také povíme.

kalíšky v ochranných sáčcích
a to jsou oni! – resp. ty, co mám doma já – můžete mít spoustu jiných barev a tvarů
ten růžový je fotogenický
a tady máme bílou/průhlednou variantu s jiným tvarem a délkou

Moje začátky aka jak a proč jsem kalíšek začala používat?

Vzpomínám si, vlastně je to tak doteď, že jsme na základce chodily (jako my holky) na záchod pomalu jak při špionážní akci. V té době ještě snad žádná z nás nepoužívala tampony, takže jsme různě pod mikinou, v ruce, narvaný v kapse atd. schovávaly vložky. Mluvit o tom nahlas bylo naprostý tabu, jen potajmu šeptem, a dostat menstruaci bylo bráno jako jakýsi vstup do „světa žen“.

Vložkám jsem byla věrná poměrně dlouhou dobu, i když jsem s nimi de facto trpěla. Tzv. křidélka mi nikdy nedržela a mnohdy se mi stalo, že jsem měla v tříslech sedřenou kůži do krve, např. po túře na škole v přírodě. To bylo dost nepříjemné zranění, pamatuji si to dodnes. Tehdy jsem si neuměla představit, že bych do sebe měla něco strkat, když to řeknu takhle bez obalu.

Zlom nastal o pár let později, když jsem byla na táboře. Měli jsme se jít koupat do bazénu a bez tamponu bych do vody nemohla. Najednou to šlo! Stačilo mít dostatečný důvod, dostatečnou motivaci. S tampony přišla větší svoboda pohybu, lépe se mi spalo, nepřipadala jsem si jako v plíně a nemusela jsem tak často vidět svojí krev. Mně z ní totiž bývalo špatně. U vložek jí člověk viděl pokaždé, když šel na záchod, ale u tamponů po těch zhruba třech hodinách, kdy bylo potřeba je vyměnit. Na druhou stranu, po těch několika dnech menstruace jsem byla také odřená, jen ne zvenku, ale zevnitř.

Nicméně, u obou těchto způsobů zůstával jeden problém, a sice, že jsem si připadala celou dobu špinavá, nebyla jsem ve své kůži a jen se „modlila“, aby to už skončilo. Ať už s práškama či bez nich, bolesti tuto fázi menstruačního cyklu provázely ve větší či menší míře, ale pořád tam byly.

O menstruačních kalíšcích jsem slyšela poprvé asi před rokem a byla jsem k tomu skeptická stejně jako dříve k tamponům. První myšlenka byla: „Vždyť je to nechutný!“. Věřte ale, že po vyzkoušení vám to tak připadat nebude.

Před asi půl rokem mě přesvědčilo video youtuberky Shopaholic Nicol, kde ten kalíšek ukázala a řekla k tomu zajímavá fakta a její názor. Hlavní argument, který mě přesvědčil, ať do toho jdu, bylo to, že jsou menstruační pomůcky typu vložky a tampony chemicky běleny, aby byly pro zákazníky „atraktivnější“, jestli se to v kombinaci s tímto tématem vůbec dá použít. Každopádně, tohle jejich bělení je prý rakovinotvorné. Navíc, tampony do sebe vsakují nejen krev, ale i přirozenou vlhkost v pochvě. Přirovnala bych to ke sliznici v nosu. Také jsem si po menstruaci připadala jako po rýmě, kdy mám vždycky odřený nos od samého smrkání jak zvenku, tak zevnitř.

Jak a kde vybrat kalíšek a jeho správnou velikost?

To se zdá být jako velký oříšek. Dám vám jednu radu, nehledejte v tom nějakou velkou vědu. Pro začátek vám bude stačit nějaký obyčejnější. Velikosti jsou v základě dvě – obvykle označeny jako A a B. Může se to trochu lišit výrobce od výrobce, ale rozděluje se to na „před porodem“ a „po porodu“. Také záleží na pevnosti vašeho pánevního dna. Některé ženy se i po porodu dokáží dostat do skvělé formy. Nicméně, ten porod je zřejmě nejlepší ukazatel.

Na webu kalisek.cz mají spoustu článků a rad týkajících se menstruačních pomůcek, takže neprohloupíte, když se mrknete. Já se přiznám, že jsem toho ze začátku načetla až moc. Znáte to…kdo moc vybírá, tak nakonec přebere.

Než jsem si vybrala svůj první kalíšek (na fotce níže ten růžový), trvalo mi to zhruba měsíc. Stál, myslím, cca 800 Kč. A musím přiznat, že mi vůbec nevyhovuje. Je moc dlouhý a tím, že má ten rádoby přirozenější tvar, tak mi protýká, protože nejsem schopná si ho zavést správně. Ten jsem si kupovala přes e-shop, na který se dostanete právě přes ten web kalisek.cz. Měli tam spoustu jiných, ale já jsem se mermomocí snažila, abych vybrala „na první dobrou“. Svým způsobem je dokonalý. Má pro tělo přirozený zkosený tvar a příjemný hebký materiál, ale zřejmě je to už pro pokročilé. Rovněž psali, že se do něj vejde velké množství, a jak bude vidět ještě na dalších fotkách, má takový ochranný okraj, aby při vyndavání kalíšku nedošlo k jeho vylití.

porovnání velikostí kalíšků – oba jsou na „před porodem“, ale všimněte si, že ten růžový je celkově protáhlejší

Druhý kalíšek, který jsem si koupila a který mi už zůstal jako věrný pomocník, je ten bílý/průhledný z dm. Ten mě tenkrát stál podle mě kolem čtyř stovek, ale na e-shopu ho teď mají poměrně dlouho za cca 600 Kč. Nemá žádnou zkosenou hranu, nahoře je prostě kulatý, takže ať ho zavedete jakýmkoli způsobem, bude přiléhat ke straně. Na délku je kratší a měl asi dvoucentimetrovou šťopku. Tu jsem ustříhla a nechala tam jen takový malý cancourek, který mi nepřečuhuje ven a dá se dobře uchopit. U toho růžového jsem měla problém právě i s tou délkou.

Problematika nasazování a vyndavání

Největší kumšt je správné zavedení a bezstarostné vyndání. Chce to trpělivost, klid a zkoušet, zkoušet, zkoušet. Je téměř 100% jisté, že se vám to napoprvé nepovede. Záleží na vás, jestli se „zabejčíte“ a vytrváte, dokud se nezadaří.

Existuje několik technik skladů kalíšku, aby byl v dobrém tvaru pro zavedení. Já zkoušela dvě nejpoužívanější. Na snímku níže vidíte, že jsem dovnitř přeložila přední stranu. Poté se mají k sobě přehnout ty protější krajní strany kalíšku. To zrovna pro tento typ kalíšku, který má zahnutý okraj, není úplně vhodný způsob. Uvnitř pochvy se má kalíšek sám rozevřít, přilnout ke stranám a vytvořit si podtlak, který ho udrží na místě. To se však s tímto skladem a tímto kalíškem nepovedlo. Zasekl se ve zkrouceném tvaru, takže krev tekla okolo.

začátek prvního skladu
složený kalíšek připravený k zavedení
z růžového kalíšku jsem nic neodstřihla – je dlouhý sám o sobě a má jen tři drážky na šťopce
složený bílý kalíšek
vypadá to široké, ale věřte, že se to vejde i do (s prominutím) nevytahané pipiny 😀
šťopka bílého kalíšku po zkrácení – původně měřila asi 2 centimetry, ale mně vyhovuje tato délka

Jestli vás fotografie kalíšků nevyděsily, můžeme se vrhnout na to, jak vlastně ten kalíšek zavést a vyndat. POZOR! Dodržujte hygienu. Před manipulací s kalíškem si pořádně umyjte ruce a pokud nemáte zrovna možnost, tak využijte antibakteriální gel.

Základní „postoj“ je podřep, hluboký podřep. Nejlépe uděláte, když si vlezete do sprchy, zamokra je zavádění jednodušší. Já se o to poprvé pokoušela zasucha a nešlo mi to. Jak jsem i nedávno zjistila, nemusíte být mokré i vy, ale stačí opláchnout jen kalíšek v umyvadle, aby šel dobře zavádět. Poté budete schopni si ho zavést i na záchodcích, ale pro začátek doporučuji tu sprchu a klid. Ten především. Musíte být uvolněné, žádná křeč a stres. Když se to napoprvé nepovede, nezoufejte. Vemte si zatím vložku a zkuste to později, až vás nebude tlačit čas.

Kalíšek musíte složit do ruličky a v tomto stavu ho zavést. Uvnitř se sám rozevře a vytvoří podtlak, který ho udrží na svém místě a nic nepropustí, pokud jste ho zavedly správně. Oproti tamponům je rozdíl v tom, že se zavádí těsně za „vchod“ do pochvy, zatímco tampon až dozadu k děložnímu čípku. Šťopka nesmí přečuhovat ven, proto byste jí opravdu měly zkrátit. Nebojte se. Půjde to vyndat. Ze začátku jsem se také bála, ale právě ta přečuhující šťopka způsobuje nepříjemné pocity a upozorňuje vás na to, že v sobě máte nějakou věc. Bez toho o kalíšku téměř nebudete vědět a budete si moct užívat života plnými doušky.

Kalíšek můžete mít zavedený až 12 hodin, takže stačí ho vylívat a znovu zavádět ráno a večer. Tím, že je z hypoalergenního silikonu a není to bakteriemi se hemžící tampon, není potřeba dodržovat pravidlo 8 hodin, ale 12. Vždycky jsem si myslela, že té krve odchází z těla strašné množství. Podle množství spotřebovaných vložek a tamponů to tak vypadalo. Budete v šoku, až vyzkoušíte kalíšek a zjistíte, jak je to doopravdy. Aspoň lépe poznáte své tělo, to, jak funguje.

Vyndavání je pro mnohé stresující záležitost. Bojí se, že kalíšek nedostanou ven a tím si ten proces zbytečně ztěžují. Slyšela jsem, že to i někoho dokonce bolelo. Když si zavzpomínám na svoje začátky, tak musím přiznat, že to nic příjemného nebylo. Panikařila jsem a bála se dno kalíšku zmáčknout, aby jsem tu krev nevylila. Takže jsem kalíšek jen tahala za tu šťopku. A to je špatně.

Aby vyndání kalíšku proběhlo hladce, musíte být hlavně v klidu, mít uvolněné svaly, sednout si opět do hlubokého podřepu a trochu zatlačit. Tím kalíšek stáhnete níže, pokud se během těch několika hodin trochu posunul. Poté nahmatejte šťopku a trochu za ní zatáhněte, abyste se byly schopny dostat ke dnu kalíšku a zmáčknout ho. Potřebujete uvolnit podtlak, aby šel vyndat. Nebojte se ho zmáčknout pořádně a v tomto stavu ho táhněte ven. Doporučuji ho vyndavat ve sprše a až si budete jisté tím, co děláte, zvládnete to i nad záchodem. Pokud máte u sebe láhev s obyčejnou vodou, můžete ho nad ním rovnou vypláchnout a znovu zavést.

Vhodné „příslušenství“ a údržba kalíšku

Vystačily byste si i se samotným kalíškem, ale pro zjednodušení života a dobrou údržbu kalíšku, aby opravdu dlouho vydržel, je tu několik věcí, které doporučuji dokoupit. V součtu vás to stejně vyjde finančně lépe, než několikaleté kupování vložek a tamponů. Asi je vhodné i přihodit poznámku, že i přes údržbu prý může kalíšek trochu změnit barvu. Na jeho vlastnosti a bezpečnost to však nemá žádný vliv a není to důvod k výměně. Důvodem by byla nějaká změna ve struktuře materiálu, nějaké praskliny. Většina kalíšků má v horní části kolem dokola několik záměrně vytvořených direk pro správnou funkčnost a přilnavost kalíšku, těch se nemusíte obávat…a krev tím opravdu unikat nebude. Až k nim se hladina krve stejně na 99 % nedostane, věřte.

Před začátkem menstruace je potřeba kalíšek sterilovat. Buď ho můžete vyvařit jako dětské dudlíky, nebo si za pár korun pořídit sterilizační tablety. V takovém případě se nemusíte bát, že kalíšek horkou vodou poškodíte. Vložte ho do vlažné vody, ve které rozpustíte jednu tabletu, a nechte ho tam 10-15 minut. Poté ho vytáhněte a vypláchněte čistou vodou. Nyní ho máte připravený na celou jednu periodu.

Pokud by někdo z domácnosti měl problém s používáním běžných nádob na vaření na sterilizaci kalíšku, můžete si pořídit speciální nádobku. Je to silikonový skládací kelímek, který si i můžete brát s sebou na dovolenou.

Když z kalíšku vyléváte nasbíranou menstruační krev a vyplachujete ho vodou, je vhodné ho vyčistit také, k tomu určeným, čisticím gelem. Samozřejmě, že byste mohly použít i klasický sprchový gel, ale už byste riskovaly, že bude obsahovat nějakou nevhodnou látku. Nicméně, i k tomu určený gel je potřeba pořádně smýt, abyste si jeho zbytky nezaváděly do svého těla. Každopádně, po použití toho gelu mám vždy lepší pocit, kalíšek mi pak přijde čistší a voní po citrusech.

Nic jiného už vlastně nepotřebujete. Ochranný sáček, do kterého se kalíšek ukládá během doby, kdy ho nepotřebujete, bývá dodáván rovnou s kalíškem, takže jiný byste pořizovaly jen v případě, že by vám padl nějaký designový kousek z nepřeberného množství sáčků, co jsou na trhu k dostání. 🙂

Shrnutí výhod menstruačního kalíšku

Pojďme si sesumarizovat důvody, proč si myslím, že menstruační kalíšek stojí za vaši pozornost a vyzkoušení:

  • neprodukujete odpad, který se špatně rozkládá – vlastně žádný odpad!
  • ušetříte peníze za menstruační pomůcky – kalíšek vydrží až několik let
  • lépe poznáte své tělo a přijmete „své dny“
  • během „vašich dní“ se vám do pochvy nedostanou žádné bakterie, nečistoty, voda…
  • nebudete si už připadat špinavě a téměř nepoznáte, že nějakou menstruaci zrovna máte
  • nikdo nemusí poznat, že máte své dny, když nepotřebujete chodit nenápadně na záchod
  • neomezí vás to na pohybu – můžete cvičit, plavat a bezstarostně spát
  • nebudete nikde odřené a rozbolavělé
  • zatím se mi prokázalo, že nebudete tolik trpět na menstruační bolesti
  • nemusíte během dne nic řešit – stačí ho vylévat 2x denně v pohodlí domova (ráno a večer)

Tak co, ženy? Vezmete menstruační kalíšky na milost a přijmete svůj životní úděl? Dejte mi vědět váš názor a vaše zkušenosti. Jestli máte nějaké otázky, neváhejte se zeptat. Pokud nechcete zveřejňovat komentář, můžete mi napsat soukromou zprávu na Instagramu či na email bellamoonyt@gmail.com. Zachovám diskrétnost a ráda vám s čímkoliv poradím.

Zároveň si můžete poslechnout související epizodu podcastu, jak už jsem avizovala na začátku, a okomentovat ji pod tímto článkem. Je něco, co vás zajímá a chtěli byste si o tom přečíst/poslechnout? Tato série „Žena ženám“ je tu pro vás, ženy, tak se nestyďte si říct, co by vás zajímalo. 😉

Podcast si můžete poslechnout v článku na blogu ZDE a v aplikacích Spotify a Podcasty (pro iOS; iTunes pro MacOS).

Mějte se fanfárově!

Vaše Bella

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.